Czy istnieje „humanitarne” mięso?

Część osób jest przekonana, że promocja diety roślinnej nie ma sensu i powinniśmy walczyć o lepszy i bardziej „humanitarny” sposób zabijania zwierząt zapewniając im lepsze warunki życia. Oczywiście walka o dobrostan zwierząt wykorzystywanych na fermach jest bardzo ważny. Nie rozwiązuje on jednak zasadniczego problemu – zabijania zwierząt.

shutterstock_247941409

Dlaczego idea „humanitarnego” zabijania nie ma racji bytu?

1. Lepsze warunki hodowli to większe koszty
Współczesne mięso pochodzi przede wszystkim z ogromnych hodowli masowych, w których zwierzęta traktowane są jedynie jako surowiec przerobowy. Producenci muszą skupiać się na cięciu kosztów. Najszybciej i najłatwiej oszczędzić na zwierzętach. Gdyby fermy przemysłowe miały poprawić warunki życia zwierząt z miejsca stałyby się nieopłacalne.

2. Hodowle ekologiczne nie są wyjściem
Obecny popyt na mięso jest zbyt duży aby mogły go zaspokoić hodowle ekologiczne, które z samej swej natury nie są nastawione na tak masową sprzedaż. Nie rozwiązują i nie są w stanie rozwiązać problemu ponad 90% zwierząt żyjących w brutalnych warunkach hodowli masowej.

3. „Humanitarna” śmierć to oksymoron
Ludzie nie potrzebują produktów odzwierzęcych do zachowania zdrowia. Jedzenie mięsa jest z tej perspektywie wyłącznie kulinarnym kaprysem. Zwierzęta giną nie z konieczności, giną z powodu upodobań kulinarnych. Są wykorzystywane, nierzadko bite i dręczone chociaż moglibyśmy im tego oszczędzić rezygnując z mięsa i zachowując zdrowie. Czy w takich warunkach śmierć może być humanitarna? Czy zabijanie bez konieczności jest rzeczywiście bardziej ludzkie?

4. Zwierzęta są zawsze środkiem do celu
A celem jest zysk. Nawet jeżeli część hodowli ekologicznych ma dobre intencje i stara się dbać o zwierzęta szansa na nadużycia w tak potężnym sektorze jak hodowla zwierząt jest olbrzymia. W grę wchodzą miliardy dolarów. Tutaj nigdy nie będzie miejsca na sentymenty. Nie będzie miejsca na dobro zwierząt.

One Comment to “Czy istnieje „humanitarne” mięso?”

  1. bebcia 25 października 2016 at 19:12 #

    Brak mi słów z tą „humanitarną śmiercią”. Nasza kultura promuje śmierć, zamiast promować pokój, miłość, zrozumienie bliźniego. W ten sposób świat chyli się ku upadkowi, a szkoda, bo każdy człowiek mógłby zrobić wiele dobrego, aby poprawić jakość życia tak bliźnich, jak i zwierząt zamieszkujących wspólnie nasza planetę.


Leave a Reply

Current month ye@r day *