Ryby Beta, zwane również bojownikami syjamskimi, są jednym z najpopularniejszych gatunków ryb, jakie można znaleźć w domach na całym świecie. Ich żywe kolory i aktywny styl życia przyciągają fanatyków ryb, a także tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli ryb. Ryby Beta są stosunkowo łatwe w pielęgnacji, a ich niskie wymagania są szczególnie atrakcyjne dla osób, które chcą mieć ryby, ale nie mają wiele czasu na ich opiekę.
Po przywiezieniu swojej rybki Betta do domu, powinieneś zacząć się z nią zapoznawać i obserwować jej typowe zachowania. Kiedy spojrzysz na swoją rybkę po dłuższym czasie, będziesz wiedział, czy coś jest nie tak, czy się nie czuje dobrze, czy woda w akwarium jest w najlepszym stanie, po prostu poprzez obserwację.
1. Odpowiedni rozmiar akwarium
Upewnij się, że akwarium, w którym to trzymasz swojego Beta, jest wystarczająco duża, aby mógł pływać i nie zarysowywać lub rozerwać swoich płetw lub łusek. Upewnij się również, że jest wystarczająco dużo powierzchni, aby mógł dostać wystarczającą ilość tlenu.
2. Czysta woda
Twój Beta najlepiej czuje się w najczystszej wodzie, jaką możesz dla niego zapewnić. Nie wymaga on systemu filtracji, ale powinieneś zmieniać jedną trzecią jego wody co trzy dni, aby pozostawała świeża i czysta, a twoja płetwa przyjaciela nie nabawiła się zakażeń bakteryjnych lub grzybiczych. Do podmiany starej wody należy używać starzonej wody (wody, która leżała przez dwadzieścia cztery godziny).
3. Nie umieszczaj dwóch Beta razem
Nie umieszczaj swojego Beta z innymi Beta. Są one nazywane bojownikami syjamskimi, ponieważ są, de facto, rybami bojowymi. Będą się ze sobą walczyć, często powodując śmierć co najmniej jednej ryby, zanim przestaną. Betta może być zestawiona z glonojadami, kiriuszkami lub kosiarkami.
4. Czystość w akwarium
Użyj strzykawki, aby usunąć małe cząstki nienajedzonej żywności lub zanieczyszczenia z dna akwarium. Pozwolenie tym zanieczyszczeniom na pozostanie na dnie pojemnika spowoduje, że woda stanie się mętna, niehigieniczna i zacznie nieprzyjemnie pachnieć.
5. Odpowiednie pH wody
pH Twojego akwarium powinno wynosić dokładnie 7,0. W sklepie zoologicznym możesz nabyć zestaw do testowania pH oraz rozwiązania umożliwiające minimalizację lub zwiększenie pH wody.
6. Czyszczenie przedmiotów w akwarium
Kiedy czyścisz rośliny, kamienie lub ozdoby w akwarium, nie używaj na nich mydła. Bardzo trudno całkowicie wypłukać całe mydło z tych przedmiotów, a pozostałości mydła mogą zaszkodzić lub nawet zabić twojego Beta. Zamiast tego użyj ciepłej wody i szorstkiej szczotki, aby oczyścić jego rzeczy.
7. Zakryj akwarium dla Betta
Twoja rybka Beta będzie skakać, więc upewnij się, że jej akwarium jest zakryte! Nie chcesz, aby rybka skoczyła na stół! Utrzymywanie poziomu wody co najmniej dwóch cali od góry miski również powinno zminimalizować ten problem.
8. Wyżywienie Betta
Twój Beta jest mięsożerny i najbardziej lubi żywe jedzenie, takie jak krewetki solne. Mrożone robaki są również dobrym wyborem dla twojego mięsożercy. Większość ryb Betta chętnie zjada granulki dla Betta, które można kupić w większości sklepów zoologicznych. Dla odmiany raz na jakiś czas warto zaproponować mu żywe jedzenie! Będziesz się dobrze bawić, obserwując, jak pochłania je z apetytem!
9. Bezpieczeństwo misy Betta
Nie dekoruj akwarium kamieniami lub koralikami, które mogą spowodować, że rybka Betta utknie między nimi lub pod nimi. Upewnij się, że są to płaskie, gładkie powierzchnie, które nie stanowią zagrożenia dla zdrowia twojej rybki.
10. Pamiętaj o odpowiedzialności za opiekę nad rybką Betta
Pamiętaj, że twoja rybka to żywe stworzenie, za którego musisz ponosić odpowiedzialność. Musisz karmić, czyścić i dbać o swojego Beta tak, jakbyś dbał o każde inne zwierzę domowe. Jeśli jest chory, zabierz go do weterynarza, jeśli jest głodny, nakarm go, a jeśli jego dom jest brudny, posprzątaj.
To wszystko! Te dziesięć wskazówek opieki nad rybką Betta pozwoli Ci na utrzymanie zdrowej rybki. Grupy internetowe poświęcone rybkom Betta lub książki biblioteczne mogą być świetnym źródłem informacji, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o swoim rybkowym przyjacielu!