18 maja 2024

Napady padaczki u zwierząt domowych

napad padaczki zwierzeta domowe

Bycie świadkiem padaczki u swojego ukochanego psa lub kota może być bardzo przerażającym doświadczeniem. W czasie napadów zwierzęta często tracą kontrolę, przewracają się, zaciskają zęby, ślinią się lub ślinią, jękają, trzepoczą nogami i zaczynają siusiać lub robić kupkę na sobie. Ich oczy stają się duże (rozszerzone) i nereagujące. Opiekun zwierząt czuje się zdezorientowany i bezradny, obserwując to wszystko.

Miejmy nadzieję, że ty i twoje zwierzę nigdy nie będziecie musieli doświadczyć tego szokującego zdarzenia. Jednak jeśli już się zdarzyło lub zdarzy w przyszłości, ten artykuł pomoże ci zrozumieć, co powoduje napady padaczki, co możesz zrobić podczas napadu twojego zwierzaka i jakie są różne opcje leczenia.

Co powoduje napady padaczki?

Jednym z powodów jest epilepsja. Niektóre rasy psów są bardziej podatne na epilepsję. Należą do nich: spaniele, pudle, owczarki niemieckie, irlandzkie setery, golden retrievery, jamniki, labradory, bernardyny, miniaturowe sznaucery, syberyjskie husky i teriery o szorstkiej sierści. Weterynarze nie są pewni, co powoduje tę „dziedziczną” epilepsję.

W przypadku kotów dziedziczna epilepsja jest rzadka. Weterynarze zwykle potrafią znaleźć przyczynę napadów padaczki. Należą do nich toksyny chemiczne (w tym konserwanty chemiczne używane w wielu karmach dla zwierząt), guzy mózgu, białaczka u kotów, zakażenia u kotów, zapalenie otrzewnej, AIDS u kotów, urazy głowy oraz problemy z wątrobą i nerkami.

U psów istnieje wiele przyczyn napadów padaczki oprócz dziedzicznej epilepsji. Alergie na jedzenie oraz chemiczne dodatki, konserwanty i sztuczne aromaty dodawane do jedzenia mogą powodować napady padaczki. Inne przyczyny to choroby wątroby i nerek, guzy, zatrucia i niski poziom cukru we krwi.

Co możesz zrobić, gdy twoje zwierzę ma napad padaczki?

Spróbuj zachować spokój. To trudne, ale używanie spokojnego, uspokajającego, cichego głosu pocieszy twojego psa lub kota. Przenieś wszystkie meble lub inne przedmioty, na których twoje zwierzę mogłoby się skaleczyć. Jeśli nie możesz przenieść przedmiotu, umieść poduszkę lub owiń kocem między zwierzę a przedmiot. Podsuń coś miękkiego pod głowę zwierzęcia, ale upewnij się, że trzymasz dłonie i twarz z dala od jego głowy, aby uniknąć możliwego ugryzienia. Możesz delikatnie głaskać jego biodro lub bok, ale pozycjonuj się po przeciwnej stronie stóp i paznokci, ponieważ skurcze mięśni powodują, że stopy zwijają się w pazury, które mogą zarysować lub drapać twoją skórę. Zmniejsz światło i zachowaj środowisko tak ciche, jak to możliwe, wyłączając telewizor i głośną muzykę.

Jeśli to możliwe, zapisz notatki o napadzie, abyś mógł przekazać weterynarzowi szczegóły. Zanotuj godzinę, kiedy to się stało, długość każdego napadu i czas między każdym napadem, jeśli są powtarzające się. Twój weterynarz będzie chciał również wiedzieć, czy twoje zwierzę siusiało lub robiło kupkę, czy napad nagle wystąpił lub postępował od samego początku z delikatnym drganiem ciała, czy twoje zwierzę odzyskało przytomność i jak długo zajęło, zanim wróciło do normalności. Ponadto będziesz musiał określić, czy były jakieś możliwe wyzwalające zdarzenia. Należą do nich głośne dźwięki, takie jak fajerwerki, nietypowe przedmioty, które zostały zjedzone, i nadmierne zabawy lub ćwiczenia.

Po napadzie zwierzęta zwykle wydają się zagubione lub oszołomione. Stan ten może trwać od kilku minut do kilku godzin, w zależności od ciężkości napadu. Twoje zwierzę może zareagować na ciebie, ale zrobi to bardzo powoli. Ponieważ napady padaczki są wyczerpujące dla twojego zwierzęcia, prawdopodobnie będzie chciało spać po nich. Najlepiej jest pozwolić mu spać, ale od czasu do czasu sprawdzać, nie przeszkadzając mu w odpoczynku.

Kiedy zadzwonić do weterynarza?

Jeśli to pierwszy napad twojego zwierzaka, jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem. Niektórzy weterynarze zechcą poczekać, czy dojdzie do kolejnego napadu, podczas gdy inni przeprowadzą różne badania krwi, aby sprawdzić poziom anemii, funkcje wątroby i serca, poziom wapnia, glukozy i elektrolitów. Twój weterynarz może nawet przeprowadzić badania w kierunku możliwych toksyn, wykonać zdjęcia rentgenowskie lub przeprowadzić elektroencefalogram.

Wyniki testów mogą nie wskazywać konkretnej przyczyny napadów padaczki. W takim przypadku weterynarz może poczekać, czy dojdzie do kolejnego napadu lub zasugerować leki. Jeśli rozpoznanie to epilepsja, zwierzęta mają doskonałe szanse na normalne życie, pod warunkiem zapewnienia właściwej opieki medycznej i kontroli.

Jeśli ujawniona zostanie przyczyna napadów padaczki, możesz być w stanie wyeliminować przyszłe napady przez wyeliminowanie źródła napadu. Na przykład, jeśli napady są spowodowane toksynami chemicznymi, upewnij się, że twoje zwierzę pozostaje jak najbardziej wolne od toksyn. Zapewnij mu jedzenie i przysmaki dla ludzi bez chemicznych konserwantów, wypełniaczy lub produktów ubocznych. Sprzątaj swój dom przy użyciu produktów wolnych od chemikaliów. Ponadto, używaj bardziej naturalnych środków zapobiegających pchłom, kleszczom i sercowi psa, ponieważ niektóre z tych produktów mogą obniżać próg padaczki u twojego zwierzaka i utrudniać kontrolowanie napadów. Unikaj produktów zawierających insektycydy z grupy organofosforanów. W celu bezpiecznej profilaktyki sercowej stosuj produkty zawierające interceptor i filaribity.

Co możesz zrobić, jeśli stan zdrowia twojego zwierzaka nie może być wyleczony i zdajesz sobie sprawę, że ty i twój zwierzak może być zmuszony do życia z napadami padaczki? W przeszłości jedynymi opcjami leczenia były silne leki przeciwdrgawkowe, które mogły mieć poważne skutki uboczne. Te nadal mogą być twoją jedyną opcją. Jednak znaleziono bardziej naturalne podejścia, które pomagają niektórym zwierzętom, zarówno przed silniejszymi lekami, jak i jako ich uzupełnienie, dzięki czemu możesz być w stanie zmniejszyć dawkę leków. Istnieje wiele opcji leczenia, które obejmują naturalną dietę, akupunkturę, suplementy odżywcze, homeopatię, zioła i konwencjonalne leki.

Naturalne podejścia do leczenia napadów padaczki u zwierząt

Jak już wspomnieliśmy, podaj swojemu zwierzakowi dietę ludzką, wolną od chemikaliów i dodatków. Usuń także inne toksyny z otoczenia swojego zwierzaka. Sprzątaj przy użyciu naturalnych produktów i stosuj bardziej naturalne środki zapobiegania pchłom, kleszczom i sercowi psa.

Zminimalizuj stres w życiu swojego zwierzaka. Staraj się unikać nagłych zmian w jego środowisku, głośnych dźwięków i innych sytuacji stresujących.

Możesz również spróbować ziołowych środków uspokajających. Są to między innymi korzeń kozłka, kava, dziurawiec i płonąca trawa. Należy jednak pamiętać, że przy stosowaniu ziół i suplementów może być konieczne zmniejszenie dawki innych leków przeciwdrgawkowych.

Kilka suplementów wykazuje się skutecznością w zapobieganiu napadom padaczki. Spróbuj połączenia antyoksydantów, takich jak witamina C, E, B-6 i selen. Twój weterynarz może zalecić odpowiednią dawkę dla twojego zwierzaka. Magnez i DMG (dimetyloglicyna) to inne pomocne suplementy.

Akupunktura to kolejna pomocna opcja, która pomogła w kontrolowaniu napadów padaczki u wielu zwierząt. Czasami wystarczy umieszczenie szpilek do akupunktury w uchu psa, aby zatrzymać napady, a to wymaga tylko jednej wizyty u akupunkturzysty.

Jeśli szpilki w uchu nie działają, można umieścić złote implanty w różnych miejscach pod głową zwierzęcia. Lub twoje zwierzę może być leczone tradycyjną chińską akupunkturą.

Podsumowanie

Jak widać, istnieje wiele naturalnych podejść do leczenia napadów padaczki u zwierząt. Powinny one pomóc twojemu ukochanemu zwierzakowi w prowadzeniu normalnego i wygodnego życia.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O mnie

Image

Kasia Nowakowska

Miłośniczka zwierząt & Blogerka

Cześć! Jestem blogerką, która uwielbia zwierzęta i walczy o ich prawa. Od zawsze czuję się związana z naturą i wszystkimi jej mieszkańcami. Na moim blogu dzielę się swoimi spostrzeżeniami na temat świata zwierząt i staram się uświadamiać ludziom, jak ważne jest szanowanie ich życia i godności.

Image

Kategorie